SIGN UP FOR OUR NEWSLETTER AND

Join our Movement

Every single dollar donation for betterment of the country

Dünyaya Açılan Kapınız

Beyaz Saray’dan Tam Destek

TABA Amcham Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Türkiye Başkanı Ali Osman Akat, ABD’ne yaptığı ziyaret programında Türkiye'den yatırımcı olabilecek firmaların Amerika'da üretim yapmasını ve orada son paketlemeyi yapıp Amerikan pazarında ürünlerini satacak hale gelmesini sağlayacak bir sistem olan TABA Amcham's Turkish American Investment Project ve Türkiye ABD ticari ilişkileri çerçevesindeki görüşmeleri ile ABD’deki lobi çalışmalarını anlattı.

Türkiye’deki 326 Organize Sanayi Bölgesini ilgilendiriyor.
Proje Hakkında Organize Sanayi Bölge başkanlarına ve tüm valiliklere hitaben yapılan bilgilendirme paylaşımlarına gösterilen memnuniyet verici ilgi ve projeye katılım taleplerinin yarattığı sinerji ile Amerika'da üretim yapıp kendi pazarlarını Türk markası olarak büyütmek isteyen onlarca firmayla Amerikan pazarına girmesine imkân sağlayan proje ile ABD de üretip, orada satarak Türkiye’nin dış ticaret gelirlerinde büyük kazançlar sağlayacaklar.

Yatırımcı seçimindeki öncelikli 3 kriter gerekli.

Birincisi Türkiye'den Amerika'ya daha önce mal satmış firmaları öncelik alınması, ikincisi kendi üretim bandı olup da başka bir ürünle oraya girmek isteyenleri kabul edilmemesi ve sadece kendi işini yapanları öncelik tanınması. Üçüncüsü, buradaki en önemli kriter kendi ürünlerinin orada üretimi veya son paketlemesi yapılırsa pazarda rekabet şansı olup olmadığına dair varsa fizibilite raporlarını değerlendirilmesidir.

Proje kapsamında Türk firmalara ABD firması ortaklıkları da mümkün olabilecek!
Hedef ilk etapta en az 1 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan birçok firma toplamak. Küçük firmaları da ayrı bir grup halinde tutulacak KOBİ grubu olarak. Pazar’a girecek firmaların Türk firması olacağını ve orada elde edilen tüm gelirin Türkiye’ye yönelik olacağını söyleyen Akat, “Sadece Türk firmaları olacak ama bu firmalara Amerika'dan ortaklık talebi olursa, biz bunu da açık bırakacağız. Türk firmalarının isteği doğrultusunda, Amerikan şirketlerinin talebi doğrultusunda, iş birliği oluşturulacak platformlar da olacak.” dedi.

ABD’den sağladığımız Teşvikler, vergi indirimleri ve destekler.
Projeleriyle ilgili hedeflerini anlatan Akat, “Amerika'dan ve Türkiye’den götüreceğimiz istihdam toplamda 25 bine ulaşmayı planlıyoruz. Çünkü proje için ABD tarafından sağladığımız teşviklerden birincisi federal yasanın tanıdığı vergisel indirimler, ikincisi çalışacak insanların eğitim ve sigorta indirimleri.” diyerek tüm bu durumları göz önünde tutarak 10 yıla kadar fayda sağlayacak iş planları hazırladıklarını belirtti.

Türk Markası Milli Bir Marka Gibi Biliniyor
New York, Manhattan’da bulunan Ülker'in Godiva çikolata markasını ziyaret ettiğini söyleyen Akat, “Ziyaretimde bana Godiva'nın Amerika'da birçok kişiye istihdam sağladığını ve milli bir marka gibi bilindiğini söylediler. Ayrıca Amerikalı çalışanlar marka sahibinin Türk olmasının herhangi bir önyargı oluşturmadığını aksine eskiden duydukları saygıdan daha çok saygı duyduklarını söylediler” dedi ve aynı görüşleri Amerika'da yaptığı şahsi görüşmelerde de aldığını ifade etti.

Beyaz Saray Başta Olmak Üzere, Eyaletlerle de Sıcak Temas Halinde
Beyaz Saray başta olmak üzere eyaletlerle ayrı ayrı görüşmeye başladıklarını ifade eden Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Türkiye Başkanı Ali Osman Akat, “Şuan Kuzey Carolina, Atlanta, Meksika ve 5 6 eyaletle daha sıcak temas halindeyiz. Görüştüğümüz her eyaletin kendi kriterleri var; teşvikler, vergiler vs. biz tüm bunları değerlendiriyoruz, bu tür ziyaretlerimizde yeni teşvikler ve destekler de sağlayarak proje yatırımcıları için en faydalı platformu oluşturuyoruz” dedi.

Dünya Ticaretinde Önemli İsimlerden Olumlu Dönüşler
Ülkeler arası ticaret engellerini ortadan kaldıran ihracat fırsatlarını ve küresel yatırımı artıran dünya ticaret anlaşmalarının geçişinde önemli rol oynayan eski Amerika Ticaret Bakanı Carlos M. Gutierrez ile yaptığı görüşmeden bahseden Ali Osman Akat, “Öncelikle kendisinin bize vakit ayırması çok önemliydi. Kendisi dünyadaki ticari ilişkiler konusunda çok önemli rol oynuyor. Kendi ticaret bakanlığı dönemindeki çevresi ve ağı önemli seviyede. Ayrıca şu anki Amerika Ticaret Bakanının da yakın dostu. Ve kendi de Amerika'ya böyle bir yatırım gelmesine çok önem verdiğinden, bize bu konuda yanımızda ve destekçimiz olduğunu söyledi. Amerika kanunları konusunda bilmediğimiz noktalar olabilir. Carlos Bey kendi çevresini, gücünü, Amerika'nın şu anki Ticaret Bakanıyla olan dostluğunu sunarak bizim ufkumuzu açacak ve destek vereceğinin sözünü verdi.” dedi.

Meksika’dan da 1 dolarlık yatırıma 1 dolarlık destek
Meksika'nın milletvekillerinden biri olan Memo Rossell ile görüştüklerini ifade eden Akat, “Kendisiyle yaptığımız toplantıda projemizi çok beğendiğini ve hem Birleşmiş Milletler hem de şahsi nezdinde bize her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Ayrıca bu projenin bir benzeri de Meksika için yapılırsa, bizim her yatıracağımız 1 dolara, 1 dolarlık destek vereceklerinin garantisini verdiler. Artı yapacağımız yatırıma finansal destek de sağlayacaklarını söylediler. Bu koşullarda bizlere kapılarını açtılar ve davet ettiler.” dedi.

Kongreden destek
Kongrede Lauren E. Muglia, Kate J. Houston, Beth Rossman, Pete Sessions, Alec Davis, Joe Wilson, Ryan Ethington, Carrie Desmond, Ertem Mutlu, Aileen Wall Sean Mulvaney ile görüşmeler yapan Akat, ticarette önemli rol oynayan isimler ile projeyi konuşup destek almasının öneminden bahsetti.

Amerika'da davet edildiği U.S. Turkey Bussiness Council tarafından düzenlenen kongreden de bahseden Ali Akat, “Burada yapılan kongrenin önemli konusu Türkiye ile Amerika arasındaki ticareti geliştirme ve Amerikalı firmaların Türkiye'de yaptıkları işlerle ilgili kongreden destek ve talepleri oldu.

Türkiye'de yatırımı olan firmaların Procter & Gamble ve Honeywell gibi firmaların Türkiye'de iyi bir pazar olduğunu ve Türkiye'den yeni projelere açılmak istediklerini ve bu pazarda ciddi iş yaptıklarını ve Türkiye ile olan ticari ilişkilerinin iyi şekilde devam etmesini dilediklerini söyledi. Biz de kongre üyelerine bizim projemizden bahsettik. Onlar da tamamen bu konuda her türlü desteği vereceklerini söylediler. Burada önemli olan püf nokta Amerikan firmalarının Türkiye'de yatırımlarının kongrede onaylı bir şekilde devam etmesi için görüşülen kongre üyelerinden pozitif ışık aldığımızı gördük. Özellikle görüştüğümüz Kongre Üyesi Pete Sessions ve Joe Wilson Türkiye ile olan ticari ilişkilerde ciddi lobi yapacaklarını ve fayda sağlayacaklarının sözünü verdiler. Özellikle Türkiye'yi ciddi bir müttefik güç olarak gördüklerini, NATO'da ve stratejik ortak olarak gördüklerini dile getirdi.” dedi.

Kongreden sonra Amerikalı milyarder, Trump'ın seçim destekçisi ve yakın arkadaşı Tom Barrack ile Trump Otel'de görüşme yapan eden Ali Osman Akat, “Projeyle alakalı olarak Amerika'da bulunduğumuzu söyledim. Kendisi hem Beyaz Saray nezdinde hem Donald J. Trump nezdinde hem de Amerika da ki finansal kurumlar nezdinde bize her türlü destek vereceğini iletti. Bununla ilgili resmi temaslara kendisiyle başlayacağız.’’ dedi.

New York’da Türk Amerikan İş Adamları Derneği adına yemek de düzenleyen başkan Ali Osman Akat, yemekte Ticari Ateşe Özgür Çelikel, Başkonsolos Ertan Yalçın, THY Pazarlama ve Ticari Anlaşmalar yetkilisi Sevil Altınsoy ve İran Asıllı iş adamı Isaac Reshad ile görüşmeler yaptı. Aynı zamanda Donald J. Trump’ın gelini Lara Trump ile bir araya gelen Akat, ünlü medyacı ile son gelişmeler hakkında sohbet etti.

Amerikan Ordusunda Türk Savunma Sanayi Ürünleri
Savuma Sanayi Müsteşarlığı Amerika Temsilcisi İhsan Baytan'ı ziyaret eden Akat, yaptıkları görüşmede özellikle Türk Savunma Sanayi ürünlerinin Amerika pazarına girmesi, burada sertifikalandırılması ve üretilmesi üzerinde konuştuklarını ifade etti.
İhsan Baytan ile yaptıkları görüşmeyi anlatan Akat konuşmasına şu şekilde devam etti, “Amerikan ordusu ve Amerikan askeriyesi devletin kuralı gereği Amerika'da üretimi olmayan hiçbir ürünü satın almıyorlar. Yedek parça, servis de bunların içinde. Biz şayet Türk üreticisi, Amerika'da kendi markamızla üretim yapabilirsek böylelikle her türlü üretimi Amerika kanalından satışını da yapabiliriz.
Düşünsenize bir Türk üreticisi kendi üretim tesisinin benzerini Amerika'da kurarsa bir uçak parçası üretirse ürettiği ürünü Amerikan standartlarında sertifikalı hale getirirse kendi ürettiği parçayı kendi markasıyla milyarlarca dolarlık Amerikan ordusunu satın alma pazarına mal satabilecek hale gelebilir. Yani bu müthiş bir pazar. Bildiğimiz gibi Türk Savunma Sanayi çok büyüdü ve kendi üretim yeteneğini müthiş bir şekilde arttırdı. Tabii buna Amerikan ordusuna satılabilecek tekstil ürünleri bile dahil. Mesela Amerika'da ordunun kıyafetini yapan pek çok firma var.”
Amerika'da üretici olduğumuz zaman Amerika kıtasına ya da Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Alaska gibi ülkelere de mal satabileceğiz. Ayrıca bizim yaptığımız bu iş modeli organize sanayi bölgesi modelimiz diğer ülkelerden yatırımcı çekmek isteyen Amerika için bir model oluşturuyor. Toplu halde yatırımcıların gitmesi fikrini ilk biz ortaya çıkardık. Toplu halde gidilmenin çok büyük avantajları var hem bizim için hem de Amerika için. Bizim için avantajları düşünsenize. Toplu halde gittiğimiz için rakamlar büyüyor. Ve bizim o rakamlara göre pazarlık yapma şansımız oluyor. Toplu ve aynı bölgede üretim tesisi olacağı için bizim enerjiden, elektrikten, ulaşımdan, lokasyondan, toplu vergi indiriminden, lojistik desteklerinin ortak kullanılmasından oluşan bir avantaj topluluğu olacak. Kuracağımız yerde bir liman dahi bunun içine katabiliriz. Bir TIR filosu bile katabiliriz. Herkesin ortak kullanabileceği ciddi havuzlar oluşturabiliriz. Bütün bunlar toplu bir avantajın içine giriyor.” dedi.