SIGN UP FOR OUR NEWSLETTER AND

Join our Movement

Every single dollar donation for betterment of the country

Dünyaya Açılan Kapınız

GOSB ve TABA AmCham İşbirliği Protokolü İmza Töreni

TABA AmCham-Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) yeni bir işbirliğine imza attı. Anlaşma 19 0cak 2018 tarihinde Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Genel Başkanı Ali Osman Akat ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Vahit Yıldırım’ın katılımıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti. Bu kapsamda dernek, GOSB bünyesinde bulunan firmalara ticaret, yatırım, ithalat ve ihracat, eğitim, teşvik alanlarında danışmanlık, eğitim, seminer ve toplantı hizmeti verecek. Ayrıca ABD’de yatırım yapmak isteyen şirketlere Ekonomi Bakanlığınca uygulanan ekstra teşviklerden daha fazla faydalanabilmelerinin önü açılacak. TABA AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat “TABA AmCham olarak Amerika’da en az üç tane eyalet ile görüştüm. Bize her türlü imkânları sağlayıp kapılarını sonuna kadar açmak istiyorlar” dedi.

İmza töreninde konuşan TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat “Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) önemli bir adım atıyoruz. Bu işbirliği GOSB’de bulunan şirketlerin başta tüm AmCham şubelerinin bulunduğu ülkeler olmak üzere dünyaya daha rahat açılmalarına neden olacak. Bu kapsamda TABA – AmCham olarak Amerika’da en az üç tane eyalet ile görüştüm. Bize her türlü imkânları sağlayıp kapılarını sonuna kadar açmak istiyorlar. GOSB ile orada bir yatırım yapılması için bizi normal verdikleri teşvikleri dışında daha fazladan teşvikler ile katkı sağlayacak çalışmalara her iki taraf için hazırlar. Biz tabi bununla ilgili önce çalışmalar sürdüreceğiz, seyahatler yapacağız. 2019 öncesinde Amerika’da uygun göreceğimiz eyalette çalışmalarımızı başlatacağız” diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine de değinen Akat şunları söyledi: “Siyasi anlamda dünya konjonktüründe her gün farklı bir gündeme rastlayabiliyoruz. Fakat ticaret, yatırım, alışveriş, üretim ve şirket evliliklerine her zaman devam edecek. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları olarak ilişkilerin daha iyi noktaya gelmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. O yüzden bu imzalayacağımız anlaşma şuanda ticaretin daha üst seviyeye çıkması için büyük bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Ülkeler arasında yaşanan siyasi gerginliklerin iş dünyasına olumsuz yansıdığını söyleyen GOSB Başkanı Vahit Yıldırım “Hükümetlerin ve siyasilerin gerginlikten uzak durmaları bizim işlerimize olumlu yansıyor. Bu nedenle son dönemde yaşanan gerginliklerin bir an önce son bulmasını diliyoruz” diye konuştu.

Galeri