İmren Nilay

Tüfekçi

Biography

 

6 Mart 1986 tarihinde İzmir’de doğan İmren Nilay Tüfekci, 1999’da Atatürk İlköğretim Okulu’ndan, 2004 yılında ise Bornova Anadolu Lisesi İngilizce bölümünden mezun oldu. Bayboğan Vakfı Çağ Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü 0 ÖSYM bursu ile kazanan İmren Nilay Tüfekci, bir senesi Polonya Lazarski University’de Erasmus değişim programı ile geçen lisans eğitimini fakülte 2.si derecesi ile 2010 yılında bitirdi.

Lisans eğitimi sonrasında Mersin Valiliği kapsamında dış ticaret eğitim ve stajlarını da tamamlayan İmren Nilay Tüfekçi 2011 yılında Tekfen Grubuna ait Eurobank Tekfen Bankası (şimdi Burgan Bank olarak faaliyetini sürdürmektedir) Management Traniee (Yönetici Yardımcısı) sınavını kazanarak 5,5 yıl sürecek olan bankacılık hayatına başladı. İlk görev yeri olan Antalya Ticari Şube sonrasında İstanbul’a Genel Müdürlük Kurumsal Pazarlama’ya tayin oldu. Yine Kurumsal Bankacılık Pazarlama tarafında farklı bankalarda portföy yöneticisi pozisyonunda görevler yapan İmren Nilay Tüfekci 2014 yılında Av. Ali Alper Tüfekçi ile evlendi. Hanzade Ada isimli bir kız çocuk annesi olan İmren Nilay Tüfekci 2015 yılı itibari ile bankacılığı bırakarak ticarete yöneldi. Önce Türk Telekom bünyesinde bayilikler açan İmren Nilay Tüfekçi 2017’de telekomünikasyon sektöründen çıkarak gayrimenkul yatırımı ve demir ticaretine yönelmiş ve tek ortaklı olarak İmadal Tur. İnş. LTD. ŞTİ. Şirketini kurarak iş hayatına devam etmektedir. Eşi Ali Alper Tüfekci ise mesleği olan serbest avukatlık işini İstanbul Mecidiyeköy’de kurucusu olduğu Akat Hukuk ve Ankara’da yine kurucusu olduğu CapinLaw Hukuk Bürolarında icra etmektedir.

İnşaat projeleri için Antalya, Kıbrıs ve memleketi olan İzmir gibi yerlerde gayrimenkul yatırımları yapan İmren Nilay Tüfekci bankacılık, finans hususunda olan deneyimi ile iş hayatında emin adımlarla ve planlı olarak büyüme hususunda özen göstermektedir. 2018 yılında hizmet sektörüne yatırım yapan Tüfekci Eskişehir ve Aydın’da restoran ve turizm tesisleri için çalışmalara başlamıştır. 2019 yılı itibariyle Eskişehir’de 5 restoran işletmesi ve Aydın Didim’de 1 turizm işletmesini hayata geçirmiştir. Tüm bunların yanında kendi şirketi bünyesinde Imadal Software birimini kurarak gençlerin ve girişimcilerin teknoloji ve sanal dünya ile ilgili projelerine melek yatırımcılık yapmaya başlamıştır. Bu düşüncesiyle hem ülkesinin katma değerli daha fazla ürün üretmesine destek olmak hem de şirketinin vizyonunu geliştirerek geleceğe daha sağlam ilerlemesini sağlamaktadır.

Lise yıllarımdan beri siyasete ilgisi olan Tüfekci bu ilgiye istinaden; 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde “Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Derslerini bir yıl içinde başarıyla tamamlamış ve 2017-2018 yıllarında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, Amerikan Araştırmaları Merkezi ve Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Doç. Dr. İsmail Burak KÜNTAY liderliğinde sırasıyla önce Berlin’e Europe Politics & Europe Economics (Avrupa Politikaları ve Avrupa Ekonomisi) sonrasında Washington D.C’ye Global Politics & Global Economics (Küresel Siyaset ve Küresel Ekonomi) eğitimi almaya gitmiştir. Buradaki eğitimlerini başarıyla tamamlayan İmren Nilay Tüfekci uzmanlık tezi aşamasına gelmiştir. Uzmanlık tezini ‘’A.B.D SEÇİM SİSTEMİNDE PAC’lerin (Political Action Committees, Siyasi Hareket Komiteleri)  ÇALIŞMA ŞEKLİ ve TÜRKİYE’NİN YENİ YÖNETİM SİSTEMİNE UYARLANABİLİRLİĞİ’’ üzerine ülkemizin alanında ilk ve tek araştırmasını yapmakta ve tezini yazmaktadır.

Siyasete ilgisini her zaman diri tutmuş olsa da düşünce dünyası olarak, ülkesine hizmet etmenin ve siyasete girmenin gerekliliklerini tamamlamadan aktif siyaset sahnesinde olmamayı tercih etmiştir. Kendi belirlediği prensipler çerçevesinde en sağlam masanın üç ayaklı olduğunu (İktisadi kalkınma, akademik bilgi birikimi ve doğru davaya hizmet) siyasete girmeden önce kendi hayatında bu üç ayağı tamamlayarak siyasetten nemalanmak gibi bir gayesi olmadığını da göstermiştir. İktisadi kalkınmasının hemen akabinde akademik alt yapısını tamamlamış ve 2018 yılı Başkanlık ve Milletvekili seçimlerinde gençlerin önünün tamamen açılmasıyla siyasi hayatta harekete geçmiştir. Seçimlerde eşinin memleketi Samsun’dan aday adayı olmuştur. Herhangi bir beklenti olmadan sadece tecrübe amacıyla yaptığı bu hamle kendisine çok yeni insanlar tanıma ve deneyimler edinme imkânı sağlamıştır.

Bugüne kadar, iş dünyasından ve sosyal yardım alanından birçok sivil toplum örgütüne dışarıdan maddi manevi destek sağlamış olan İmren Nilay Tüfekci 2019 yılı itibariyle TABA-AmCham (Türk Amerikan İş Adamları Derneği-Amerikan Ticaret Odası) yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Subscribe to Amcham